Kada zatvorite oči i zamislite svoj idealni dom, kakav bi on bio?
Ako zamišljate prostor kojim dominiraju nježne, delikatne boje koje će u vama pobuditi osjećaj mira i predaha, isprepleten sa dekorom drva i mnoštvom prirodnih tekstura stvarajući oazu neutralnog, nastavite čitati jer u nastavku opisujemo Japandi stil uređenja interijera koji će vas oduševiti u svojoj neposrednosti i skromnosti.
Japandi je svojevrsna simbioza japanskog i skandinavskog Hygge stila kreirajući unikatan i moderan prostor koji balansira između elegancije jednostavnosti i udobnosti. Eleganciju pronalazimo u japanskom interijeru koji je prepoznatljiv po čistim, ravnim linijama, prirodnim oblicima te minimalističkoj estetici se koja odlikuje meditacijskim balansom. Radi se o drevnoj japanskoj filozofiji Wabi-sabi koja pronalazi ljepotu u nesavršenosti i skromnoj jednostavnosti. Jednako je tako ranije spomenuti Hygge sastavni dio skandinavske kulture te on kao takav unosi rustikalnu toplinu stavljajući naglasak na udobnost i smirujuće detalje koji povezuju ljude i prirodu. Spajajući ova dva stila dobili smo koncept koji rezultira udobnim, toplim i harmoničnim prostorom.
Kako implementirati Japandi u svoj dom?
Slijedeći tezu kako je manje zapravo više. Jednostavni oblici su primarni. Dakle, izbacite sve nepotrebno i ekstravagantno birajući funkcionalne komade namještaja. Materijali su prirodni: drvo, bambus, ratan, lan, kamen, glina, keramika..
Detalje birate pažljivo na način da se diskretno uklope u interijer.
Iz skandinavskog stila uređenja preuzimamo blage i nježne boje kao što su: bijela, bež, zemljane nijanse pa čak i maslinasto zelena, koje se sve sjajno komplementiraju s tamnim tonovima koji prevladavaju u japanskom interijeru.
Svakako je za preporučiti unošenje crnih akcenata koji u prostor unose dubinu i doprinose smirujućoj atmosferi. Crno možete unijeti u vidu vaza, skulptura, zdjela ili primjerice rasvjetnih tijela.
Drveni komadi namještaja su must have. Kuhinja, komode, klupice, police su najjednostavniji način unošenja drvenog dekora u prostor. Također razmislite o drvenim letvicama za vizualno odvajanje prostorija ili kao efektni ukras na zidu. Prirodni materijal koji se također preporuča je ratan koji je najzahvalnije uklopiti putem dekorativnih ali i funkcionalnih košara u koje primjerice možete smjestiti teglu sa biljkom. Jednako su tako efektne i stolice, sjenila za visilice, lampe od ratana ili isprepletenog pruća koje vizualno donose teksturu u prostor no jednako tako daju sjajan efekt na okolne zidove kada se upali rasvjeta.
Budući da se Japandi trend uređenja interijera uglavnom fokusira na mirnu i harmoničnu atmosferu doma, toplinu i udobnost možete unijeti primjerice mekanom sofom s velikim jastucima ili udobnim naslonjačem te na taj način minimalistički izgled ublažiti nježnim Hygge stilom.
Kako bi se cjelokupni dojam zaokružio u prostor svakako unesite prirodu koja se snažno povezuje sa japanskim no i sa skandinavskim dizajnom. Biljke u lončanicama, velike i male, idealno će doprinijeti cjelokupnoj relaksaciji kreirajući mirnu oazu unutar doma.
Prostor uređen Japandi stilom usprkos svojoj jednostavnosti zapravo je izuzetno topao i svodi se na udobnost lišenu nepotrebnog. To je interijer koji unosi osjećaj unutarnje harmonije i relaksacije u naše inače užurbane živote.
Svi sadržaji objavljeni na web stranicama www.tellar.hr su zaštićeni autorskim pravima njihovih autora sukladno članku 19. Zakona o autorskom pravu i srodnim pravima. Njihovo djeljenje i prijenos nije dozvoljeno bez izričite suglasnosti tvrtke Tellar one d.o.o. koja upravlja web stranicom i/ili pojedinog autora.